Ako navoskovať fúzy

Či už si fúzy pestujete niekoľko rokov alebo si ich ešte len nechávate narásť, je možné, že nie ste stopercentne spokojní s ich vzhľadom. Ak nechcete, aby vám fúzy trčali do niekoľkých smerov a radi by ste ich skrotili a dali im nejaký tvar, vyskúšajte vosk na fúzy. Veľkou výhodou je, že s voskom môžete vytvoriť akýkoľvek štýl, na ktorý si práve spomeniete.

Čo vosky obsahujú?

Špeciálne vosky vám pomôžu fúzy upraviť a zafixovať. Navyše majú regeneračné účinky a zlepšujú kvalitu fúzov. Vďaka vosku budú držať na svojom mieste celý deň. Vyrábajú sa predovšetkým z vazelíny a včelieho vosku. Sofistikovanejšie receptúry môžu v rôznych pomeroch obsahovať i arabskú gumu, mydlo, loj, arómy a farbivá. Zohnať môžete vosky číre i zafarbené. K tvorbe najrôznejších tmavých odtieňov sa používa oxid železitý.

Aká sila vosku je najlepšia?

Väčšina použitých ingrediencií zvyšuje silu aj účinky vosku. A aká je najvhodnejšia práve pre vás? Výsledná sila je vždy závislá na dĺžke vašich fúzov a na štýle, ktorý s voskom chcete vytvoriť. S voskom to ale rozhodne nikdy nepreháňajte a riaďte sa pravidlom "menej je viac".

Ako jednoducho navoskovať fúzy

  • Vosk pred použitím ľahko zohrejte. Niekedy stačí zahriať krabičku s voskom v dlaniach, ponoriť ju zatvorenú do horúcej vody alebo umiestniť vosk na teplý radiátor. Pomôcť vám môže aj obyčajný fén, s ktorým pár minút zahrejete krabičku.
  • Vosk býva veľmi tuhý, a preto odporúčame naberať ho nechtom. Pomocou špičky nechtu odoberte malé množstvo vosku a rozdrvte ho medzi palcom a ukazovákom. Akonáhle začne vosk lepiť, môžete začať s nanášaním.
  • Vosk naneste na fúzy tak, že začnete najprv uprostred a postupne ho budete rozotierať do strán.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.